درود

مثال ها ؛واژه ها ؛تکنولوژی؛ رفاه و اخلاص!!
مثالی از نوابغ ؛ مثالی از اخلاص و نیز نمونه هائی از انحطاط در عرصه تکنولوژی و حتی مذهب در عصر حاضر.
با اپل شروع می کنم!!!
با کمال احترام به علاقهً شما و تمام کسانیکه به اپل علاقه دارند.
بنده با فوت استیو جابز علاقه ام نیز نسبت به اپل فوت کرد. چون بخوبی می دانستم که مدیران فعلی اپل بزرگترین اختراعی که انجام می دهند تنها سرپا نگه داشتن ارزش سهام اپل با دلالی و کانال زدن در کاخ سفید است.. درواقع مدیران فعلی فقط یک مشت تاجر هستند که می توانند در هر رشته ای از سوفوری گرفته تا بنائی و اجرچینی و دلالی در بازار سهام سود بکنند.
اما هنر و دانشی قابل تامل در رابطه با تکنولوژی عظیمی که استیو بنیانگذاری کرد نداشته و ندارند. دانشی که می توانست به شکل جدی هرچند مدت یک اختراع ثبت کند. بنام خود و برای تمامی انسانهای کره زمین.
40 درصد قیمت تمامی محصولات اپل فقط نام برندی است که با خود یدک می کشد.
استیو جابز کاری با اپل کرد که تا چند سال دیگه ؛؛؛ قیمت محصولات اپل نزدیک به دو برابر ارزش واقعی خود بفروش می رسند.. اما بخوبی می دانم که این ارزش باد آورده دائمی نیست.

بعد از فوت این نابغه عجیب الخلقه فقط یک مشت مدیر مفتخور در راس مدیریتِ ماحصل تلاش های استیو جابز برای خودشان جا خوش کرده اند.. بدون حتی یک پیشرفت  قابل تامل..
اگر استیو زنده بود با یک حساب ساده و چنانچه به شکل نمادین تاریخ را برگردان بزنیم ؛؛؛ از تاریخ فوت استیو تا به الان جابز می توانست حداقل دو اختراع جدید ثبت کند..!!

وقتی نگارشی از دو مقوله مفتخوری و تلاش که هر دو در دو نقطه تقابل یکدیگر هستند مشاهده می کنیم .. هیچ کجا اشاره ای به مدیران اپل نمی شود.. مدیرانی که تنها هنرشان سرپا نگه داشتن دست آوردهای جابز است.

اپل روزی اپل بود.. اما این نام پرآوازه پایه های محکم خود را درون مرارت ها و تلخ کامی های انسان های بزرگی همچون جابز استوار کرده است. نابغه ای که به نظر برخی به ظاهر دانشمند؛ در برخی موقعیت ها کاملاً غیر عادی و تا حدودی قابل تمسخر بود؛ کسانیکه که فقط بلدند ژستِ انسانهای متفکر را در بیاورند.. و بعد با ابروانی خمیده مشغول بلعیدن لذیترین خوردنی ها!!!!!!!
اما اینرا نمیدانند چون به طرز فجیعی احمق هستند.........
اینرا نمیدانند که ذهن نابغه ها ؛؛ پر از شکلک هائیست که هر کدام می تواند برای خود دنیائی خلق کند.. دنیائی که گاهی هیچ ارتباطی با او ندارد. و البته گاهی نیز تمامی وجود او خواهد شد! این گاهی ها منوطِ به شرائط و موقعیت های نوابغ در یک سری محیط های کاملا اتفاقی می باشد که البته سرنخ و ریشهً آنها درون ابتدائی ترین خیزش و اولین استارتِ همگام با همان موقعیتها ست. پس چنانچه نابغه ای از جنس تکنولوژی را مشاهده کردید که با وجود تمامی تمایزها به ناگهان سر از عبادتگاه بودائیان درآورد ؛ هرگز او را ملامت یا به تمسخر نگیرید چنانچه استیو جابز را به تمسخر گرفتند. ما را چه به حیطهً ادراک خالق هستی ؛ انسانهای معمولی را به گونه ای خلق کرده است که برای فهمیدنشان باید عمری ژست و ادای اندیشمندان را در بیاوریم.. چه رسد به نوابغ روزگار!!
اپل شرکت بزرگی ست اما باید یک سقوط آزاد داشته باشد تا به راه استیو جابز بازگردد. این سقوط حتمی است. چه یک سال دیگه چه 5 سال دیگه و چه کمتر ویا بیشتر..

در این مورد بخصوص یک ضایعه بزرگ درون اپل رخ داده است یا بهتره بگویم از خیلی پیش تر رخ داده بود... این ضایعه عدم استعدادیابی انسانهای خاص از درون جامعه آمریکائی وحتی جهان بود.. به نظرم اولین مقصر خود جابز بود چون او بهتر از هر کسی میدانست بعد از وفاتش ماشین اختراعها یا حداقل دستاوردهای ناب به کلی منهدم خواهند شد. او بخوبی میدانست که بعد از او کسی نمی تواند عهده دار خلاقیت های شخصیتی همچون جابز باشد؛ او بخوبی میدانست که دیگر مدیران اپل از کوچک و بزرگ همیشه دنباله رو ایده های او هستند.چون ایده هایش نه تنها ناب و یکه تاز بلکه همچون کارخانه چاپ اسکناس میلیاردها دلار به جیب اپل سرازیر می کرد؛ و این نوعی از سرمستی و ارضاء را برای او به همراه داشت!! اما اینکه چرا در مقابل چنین ضایعه ای سکوت کرد خود جای تامل دارد! شاید اپل را بیش ار آنچه که تقدیمش کرده بود مدیون خود میدانست.
مسلماً و بی تردید او از آینده اپل خبر داشت!!! تا بحال توجه کرده اید که چنانچه از زاویه ای خاص و ظریف به زوایا و خصوصیات نوابغ روزگار توجه کنید ؛ برخی چیزها درون این انسانهای مقتدر مشکوک است به گونه ای که حتی بیماری یا مرگشان نیز می تواند شبهه برانگیز باشد. همچنانکه بیماری استیو نیز برای من اینچنین بود.

در هر صورت اپل تا ابد نمی تواند متکی به بزک کردن دستاوردهای جابز باشد یا برای ثبات و ارزش سهام خود درون کاخ سفید لانه سازی کند؛ چرا که کاخ سفید اگر وفادار بود به ساکنان خود وفادارتر از هر کس دیگری بود:دی
کاخ سفید مملو از تاجران و دلالانی است که هر جا سود زود بازده باشد آنجا حضور دارند. درواقع در بین اهالی کاخ سفید یک انسان دور اندیش و نخبه وجود ندارد اگر هم باشد بی درنگ هم رنگ لجنزار اطرافش می شود. این برای امریکائی که ادعایش تا کره مریخ را فرا گرفته است یک فاجعه است..
فاجعه برای هر جامعه ای وقتی رخ می دهد که نوابغ آن جامعه یا به حاشیه رانده و یا همرنگ جماعت ها خواهند شد. هیچ تفاوتی ندارد که چنین جامعه ای یک جامعهً سکولار؛ سرمایه دار و یا از ریشه مسلمان و موحد باشد... خالق هستی هرگز بر خلاف وعده های خود عمل نکرده است. اصلا وعده های خداوند عظیم و مقتدر درونشان مملو از قوانین بازتاب ها می باشد. از اینرو هیچ تفاوتی بین نوع مسلک و مذهب نیست بلکه ملاک و معیار فقط و فقط رفتار و اعمال انسانهاست؛ مسلک و مذهب فقط هنگامی می تواند بر قوانین عالمِ بازتاب ها غلبه و یا حداقل رویارو شود که ادعاها با نوع رفتارها یکی شود. در یک کلام ؛ مذهب از هر نوعی که باشد بدون اخلاص یعنی درختی با شاخ و برگ زیبا اما از درون پوسیده...
مثال های تاریخی از این باب وجود دارد؛ که خیلی ها ادعا می کنند این مثال ها متعلق به تاریخ گذشتگان و کهنه وقدیمی شده هستند..
اما مثال ما؛؛  مثالِ زمان حاضر است؛ در همین عصر و در همین 50 سال اخیر
بهترین ادعا بر این مدعا جنگ تحمیلی ایران و عراق است. جنگی که نمونه هائی بارز از شیاطین زمانِ حاضر را در مقابل بارزترین افراد مسلمان قرار داد.. جنگی کاملا نا برابر و غیر منصفانه.. اوایل جنگ تمامی کسانیکه ادا و ژستِ آدمهای متفکر را در می اوردند شکست ایران را قریب الوقوع می دانستند.. اما ایران با تمامی مشکلاتِ اوایل انقلاب و با همهً تحریم ها و کاستی ها نگارشی زیبا و قدرتمند را بر سینهً جبار و طغیانگر تاریخ چسباند و تا سالهای سال افتخاری زرین و درخشان را رقم زد..
این افتخار متعلق به هیچکس و هیچ فردی به جز کلمه کوتاه و مظلوم اخلاص نیست. اخلاصی که معجونی از رشادت ها؛ مرارت ها؛ و ایثار بود.

اخلاص فقط مختصِ به تشیع یا تسنن و یا مسیح نیست ؛ اخلاص یعنی از خودگذشتن و مرارت کشیدن برای رسیدن به یک هدف بزرگ؛ هدفی که جامعه ای را سرافراز و مفتخر به کسب دانش؛ رفاه ؛ و فرهنگ می کند.
اما........... مدتهاست که امریکا و دانشمندان آن در حال درجا زدن اطراف دستاوردهای پیشینیان خود هستند. این شلوغی و هم همه های دیوانه وار چیزی نیست به جز انبوه عظیمی از تکنولوژی هائی که متعلق به یک دهه قبل بوده و حتی می توان ادعا کرد؛ از دو دهه پیش تا به کنون هیچ  اختراع قابل تامل و بزرگی درون امریکا رخ نداده است.. این یعنی اینکه نخبگان چنین جامعه ای یا درون لجنزار رفاه و مادیات غرق شده اند و یا توسط سیاستمداران عوضی به حاشیه رانده می شوند..
سرنوشت رقم خواهد خورد.... هر جامعه ای از هر مسلکی پیمانه ای در پیشگاه خداوند دارد...و خداوند جلیل القدر (روحی له فداه فی کل یوم و فی کل ساعه) این پیمانه را بر مبنای عملکرد و نوع اخلاص در عمل سنجش می کند.. سنجشی که بر مبنای اخلاص و ایمان به موازات ادعاهائی که داریم و خواهیم داشت.

کسی از سیاه پوستی ژنده پوش سوالی دشوار کرد و او با کمال متانت پاسخ داد........... آن شخص از پاسخ سیاه پوستِ ژنده پوش چنان فیضی برد که اصرار دوباره کرد بلکه ژنده پوش او را بهره ای بیشتر بیفزاید.. دوباره و باز چند باره اصرارهائی کرد...... ژنده پوش گفت...... مرا با خود حسابی هست که با خداوندگار عظیم هست.. واهمه دارم چیزی را بگویم که خود به آن عمل نکرده باشم... پس ای رهگذر در گذر ؛ درگذر و به این ژنده پوش رحم کن.... این همان معنای واقعی اخلاص است..... بیخود وبی جهت درونِ انسان ها سرک نکشید چیزی را فرا بگیرید بلکه به قرب الهی نزدیک شوید.. قربت الهی درون خودتان است.. همه چیز را خداوند قادر و صابر درونمان مهیا کرده است... فقط کافیست آنرا دریابیم.

بدرود تا یک درود البته چنانچه درودی از رحمان بزرگ مقدر شده باشد.

amin555