سلام

AMD در اوج ظعف تبدیل به شبح مرگ شد

امروز در مورد پردازنده های رایزن کمی اختلاط می کنیم..

در یک دید کلی شرکت AMD از بدو تاسیس تا کنون با پیچ و خم ها و فراز و نشیب های جالب و گاهی فوق العاده خطرناک روبرو و دست و پنجه نرم کرده است.. در برهه هائی آنچنان تحت تاثیر قرار گرفته که زمزمه های فروپاشی این شرکت محبوب و غیر قابل پیش بینی به گوش می رسید..

اما AMD با تمامی این اوصاف هنوز توانسته خود را سرپا نگه دارد.. با اینکه کل دارائی های این شرکت عجیب و غریب به اندازه انویدیا هم نیست؛ اما عجیب است که نه تنها در مقابل اینتل عقب نشینی نکرد بلکه جبهه ای دیگر از نوع کارت گرافیک آن هم در مقابل شرکت عظیمی همچون انویدیا را برای خود گشود. عجیبتر اینکه توانست در مقابل مدیران موزی انویدیا حرفی برای گفتن داشته باشد.

خوب! چنانچه از تاریخ پر پیچ وخم این شرکت صرفنظر کنیم و مستقیم به آخرین دستاوردهایش بپردازیم با مخلوقی اسرار آمیز بنام پردازنده رایزن برخورد می کنیم ؛ البته ساختار این پردازنده اسرار آمیز نیست ولی آینده ای که در پیش رو دارد می تواند چالشی بزرگ و اسرار آمیز برای اینتل قلمداد شود.. با اینکه این پردازنده هنوز به درستی از طرف AMD پشتیبانی نشده است اما در خیلی موارد پزدازنده های اینتل را در پیچمارک ها مچاله کرده است. آنهم با پشتیبانی از فرکانس محدود و پیشفرض حافظه ای که معمولا روی 2555 مگاهرتز از طرف AMD و به شکل خام برای پردازنده های سری 1400 تا 1800x در کارخانه قفل شده بود. ساختار این پردازنده به گونه ای است که در بخش گیم به ویژه؛ و در برخی موارد در بخش رندرینگ متکی به سرعت فرکانس حافظه می باشد. خوب حالا تصور کنید با این شرائط چگونه این پردازنده توانسته پردازنده های چندین میلیونی اینتل را قلع و قمع کند؟!

تمامی اوصاف بالا در شرایطی است که بخش گیمینگ بیشتر روی تک هسته ای متکی است تا مولتی هسته؛ در صورتیکه در آینده بازی ها نیز روی چند هسته ای بهره برداری شوند رایزن حرف های ناگفته زیادی برای گفتن دارد.

اخبار و بررسی های زیادی از ساختار مهندسی رایزن توسط افراد حرفه ای و معمولی منتشر شده است اما واقعیت این است که تمامی این حرف و حدیث ها فقط بخشی از ساختار رایزن را بیان می کند آنهم در برخی جهات بیشتر شبیه شایعه است تا واقعیت..

جدیدترین محصول شرکت بی ادعای AMD پردازنده تردریپر و ای پیک می باشد.. این پردازنده با پشتیبانی از فرکانس بوست 4.2 گیگاهرتز  توانست حرف و حدیث های مرتبط با ظعف رایزن در بخش فرکانس حافظه را به کلی محو کند.

قویترین نوع این پردازنده که بیشتر شبیه یک غول بی شاخ و دم است تا یک پردازنده دسکتاپ ؛پردازندهً زیبا و قدرتمند 1950X می باشد. نگاهی خیلی کوتاه و ساده به بخشی از ساختارآن می اندازیم.

1-بهره گیری از 16 هسته و 32 ترید؛ البته طبق ادعای AMD از تراشه های بسیار با کیفیت استفاده شده است که منجر به بالا رفتن فرکانس در حالت XFR با محدودهً 2100 مگاهرتزی خواهد شد .. به یک معنای ساده در هسته های کمتر بوست حافظه به جای 4 گیگاترتز روی 4.2 گیگاهرتز بسته خواهد شد. این مسئله وقتی جالبتر می شود که اورکلاکرهای AMD  توانسته اند این هیولای دسکتاپ را وادار به بوست در فرکانس 5.2 گیگا هرتز کنند.. در چنین حالتی توسط نرم افزار Cinebench توانسته به امتیاز 4188 دست یابد!!

مسئله وقتی جذابتر می شود که این بچه غول از پردازنده چندین میلیونی اینتل یعنی Core i9-7900X دوهزار امتیاز بیشتر کسب کرده است .wow .

 

واقعا این یک شاهکار هست هر چند کلمه شاهکار هنوز برای محصولات AMD زود است اما انصافاً نمی توان این همه قابلیت و برازندگی را نادیده گرفت مگر آنکه چشم بصیرت را بست و با چشمان ابلهانِ فن باز به این پردازنده خیره شد.

نمائی از رقابت این بچه غول با غول بی شاخ و دم اینتل 7900x با 10 هسته واقعی و 20 ترید مجازی با قیمت فضائی 999 دلار!!!!!!!!!!

 

نکته پایانی

چنانچه قصد خرید باندل از یک پلتفرم را  دارید توصیه می کنم AMD را به عنوان یک گزینه بسیار قوی مد نظر بگیرید.. چون AMD ثابت کرده است که بر خلاف انویدیا و اینتل همیشه به محصولات قدیمی خود وفادار بوده است.

مقصود از این مقصد این است که چنانچه پلتفرم AMD را خریداری کنید مطمئنا در آینده از پشتیبانی های وسیع شرکت AMD برخوردار خواهید شد.. بهترین ادعا بر این مدعا گارانتی 3 ساله پردازنده های AMD  می باشد. در حالیکه اینتل هیچ گارانتی ندارد و درصورت بروز مشکل سطل زباله منزلتان دست شما را می بوسد.:دی

مرسی که با ما همراه بودید.

بدرود

amin555